میزبانی کاغذ پارس از نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس

خانه / اخبار / میزبانی کاغذ پارس از نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس
میزبانی کاغذ پارس از نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس

«بازدید نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مدیر کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولین محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان از گروه صنایع کاغذ پارس»

به گزارش روابط عمومی کاغذپارس، نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه و مسئولین محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان در چهارم خرداد ماه ۱۳۹۴ در سفری یک‌ روزه به استان خوزستان از گروه کارخانجات صنایع کاغذ پارس و گلریز صنعت شوشتر بازدید کردند.

– حجه‌الاسلام احمد سالک، رئیس محترم کمیسیون و نماینده استان اصفهان
– حجه‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی نایب رئیس اول کمیسیون و نماینده تهران
– حجه‌الاسلام مفید کیانی‌نژاد، عضو کمیسیون و نماینده ساوجبلاغ/نظرآباد/طالقان
– جناب آقای مهندس سرمست دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
– جناب آقای مهندس محمودرضا برازش مدیرکل محترم چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد

و جناب آقای مهندس روانبخش معاون محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان مورد استقبال هیئت رئیسه و مدیران ارشد گروه صنایع کاغذ پارس به ریاست جناب آقای مهندس محمد جواد مقدم قرار گرفتند و پس از بازدید از چرخه تولید خمیر کاغذ از باگاس (تفاله نیشکر) و تولید کاغذ، در جریان روند بازسازی و نوسازی های انجام شده توسط گروه صنعتی گلریز قم (بخش خصوصی) که در دو سال گذشته صورت گرفته است قرار گرفتند.

در ابتدا جناب آقای مهندس محمد جواد مقدم، رئیس هیئت مدیره کاغذپارس در نشستی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان گرامی به ایراد سخن در رابطه با فعالیت‌های انجام شده جهت افزایش تولید در دوسال اخیر پرداختند؛ طبق آمارهای ارائه شده ظرفیت تولید کارخانه به چهاربرابر ظرفیت آن قبل از واگذاری به بخش خصوصی رسیده است و در صورتیکه مشکلات و موانع تولید برطرف شود و سازمان‌های ذیربط همکاری های لازم را مبذول نمایند به سمتی پیش خواهیم رفت که کشور را به خودکفایی در حوزه تولید کاغذ برسانیم، ایشان تاکید کردند هم اکنون کاغذ تولید شده در پارس به درجه ای از کیفیت رسیده است که صادرات آن به کشور های دیگر آغاز شده و کاغذ بهداشتی (کلین تاچ) که برای اولین بار در ایران توسط گروه صنایع کاغذ پارس با بالاترین استاندارد ها ی روز دنیا تولید شده است توانسته جایگزین ۱۲ تا ۱۵ هزار تن کاغذ وارداتی شود و کشور را تا حد زیادی از واردات این محصول مصون نگه دارد. در ادامه جناب آقای مهندس فدایی به معرفی گروه صنعتی گلریز قم و ۱۲ زیر مجموعه‌‌ی آن، بالاخص شرکت‌های کاغذ پارس و کاغذسازی گلریز صنعت شوشتر پرداختند و پس از بیان تاریخچه و شرح کلی گروه صنایع کاغذ پارس، اقدامات صورت گرفته در راستای ارتقاء کمی و کیفی محصولات، معرفی محصولات جدید تولیدشده از جمله کرافت لاینربرد، کاغذ بهداشتی کلین تاچ و غیره، و بهینه سازی خطوط تولید، ارتقاء دانش فنی در کارخانه و ورود تکنولوژی‌های جدید توسط ۲۰ تیم خارجی و مطرح در صنعت کاغذسازی دنیا را بصورت چند رسانه ای ارائه نمودند. در ادامه حجت السلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در ابتدا اعیاد شعبانیه را تبریک گفته و عنوان نمودند: خدا را شکر می‌نماییم که توفیق رفیق طریقمان شد که تصمیم جدی برای زیرساخت کشور بگیریم و برای این امر چند مطلب قابل توجه است.

اولین نکته اینکه هدف بلندمدت خودکفایی کاغذ در تمام انواع آن از جمله کاغذ چاپ و تحریر، روزنامه و غیره باشد و باید تلاش کنیم تا به خودکفایی برسیم. نکته دوم اینکه اقتصاد مقاومتی را با چند سیاست عمل کنیم.

امروز با مشاهده وضعیت موجود متوجه شدیم که اقتصاد مقاومتی در این کارخانه صورت گرفته است. برای شکل گرفتن اقتصاد مقاومتی در این صنعت تلاش کنیم و صادرات خوبی را درجهان داشته باشیم و اینها بدست نمی‌آیند مگراینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجلس عزم ملی را دراین صنعت داشته باشند. هدف اصلی ما همت برای رسیدن به این اهداف است. در سال ۱۴۰۴ باید به قله رفیع خودکفایی برسیم. چهار کارخانه تولید کاغذ درکشور (کاغذپارس، گلریزصنعت شوشتر، مازندران و مراغه) می‌توانند ما را به خودکفایی برسانند.

ایشان در ادامه سخنان خود عنوان نمودند، باید دستور نشستی با حضور مدیران چهار کارخانه کاغذسازی بعلاوه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صنعت و معدن و تجارت برای رفع موانع تولید ترتیب داده شود. بیش از بیست مورد از موانع رشد تولید را شناسایی نموده‌ایم که تصمیم در کاهش آنها داریم. ظرفیت اسمی در کشور و میزان تولید کاغذ در کشور شناسایی و مشخص شود و اینکه چگونه می‌توان تولید را به سمت ظرفیت اسمی پیش برد.

مورد بعدی می‌تواند تقسیم کار بین این چهار کارخانه بزرگ باشد، مثلاً یکی مأمور تولید کاغذ روزنامه و دیگری کاغذ چاپ و تحریر گردد و مانیز جلوی واردات را بگیریم. دستگاه های ذیربط نیز پشتیبان شما خواهند بود. برخی مشکلات را می‌توان در یک نشست خصوصی حل کرد، چنانچه قبلاً هم مواردی از این قبیل مشکلات وجود داشته است که به یاری خدا حل نموده‌ایم و دولت نیز حتماً حمایت خواهد کرد. بحث توسعه برنامه ششم را داریم که افراد کمیسیون نیز در کارگروه توسعه برنامه ششم قرار دارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه دادند: مسئله دیگر تمرکز بر این است که کاغذ یک کالای رشد دهنده‌ی فرهنگی، دینی و ملی است. بحث چاپ قرآن و نیز کتب موزه را داریم. ما اگر بخواهیم فرهنگ کشور را ماندگار کنیم ابتدا باید یک کاغذ ماندگار و با کیفیت بالا بدست آوریم؛ کاغذهایی که هزارسال می‌مانند. اینچنین کاغذهایی در حال حاضر از کشور های اروپایی وارد می‌شوند که باید مطالعه، کارشناسی و سرمایه‌گذاری در این بخش نیز صورت پذیرد.

ایشان در ادامه بیانات خود، از صنایع تبدیلی ذکر شده در بازدید کارخانه که در طرح‌های توسعه کاغذ پارس قرار دارد استقبال نمودند و تاکید کردند، این پروژه ها ضمن رفع مشکل اشتغال جوانان باعث رشد کشور در صنایع تبدیلی خواهد شد که می تواند به عنوان یک سرمایه جدید در کشور مطرح شود. حجت الاسلام سالک در پایان از فعالیت‌ها و سرمایه گذاری‌های انجام شده‌ توسط مهندس محمد جواد مقدم تقدیر و تشکر نموده و عنوان کردند، شما بار سنگینی را به دوش دارید که زحمت و دغدغه‌های زیادی دارد. از سختی‌ها نترسید. افرادی هستند که پول و سرمایه‌شان را در بانک گذاشته و سود آن را که بیشتر از سود سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی یک صنعت است میگیرند و به خودشان هیچ زحمتی نداده و برای مردم و جامعه‌شان کاری انجام نمی دهند. و همانطور که امام علی (ع) درانتهای خطبه ۵۵ می‌فرمایند: “من مردم را برای خدا می‌خواهم ولی شما مرا برای خودتان می‌خواهید”؛ این نیت‌تان که مردم را برای خدا می‌خواهید برکت عظیمی را به شما خواهد داد.

مهندس محمدجواد مقدم در خاتمه جلسه از طرف خود و دیگر مدیران و همکاران از مهمانان گرامی تشکر و قدردانی نمودند. پس از پایان جلسه خبرنگاران محلی نیز سؤالاتی را مطرح نمودند. لطفاً اهداف خود و همکاران و همراهان را از این سفر به خوزستان و بازدید کارخانجات کاغذسازی بفرمایید:

اهداف این سفر عبارتند:
• بررسی ظرفیت تولید کارخانه‌های کاغذسازی و برنامه‌ریزی برای رشد تولید کاغذ در طرحها و انواع مختلف آن
• بررسی معضلات و مشکلات این صنعت درجهت تولید براساس سیاست اقتصاد مقاومتی
• مطالعه بستر فعالیت‌ها و تحقق اقتصاد مقاومتی با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی
• ایجاد یک همیاری بین چهار کارخانه کاغذسازی درسطح کشور، دو کارخانه مهم کاغذپارس و گلریزصنعت شوشتر در خوزستان، یکی در مازندران و دیگری هم در مراغه.

امیدواریم که بتوانیم پس از بازدید این کارخانه‌ها هدف پنجمی را تعریف کنیم: از مدیران این کارخانه‌ها در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولین ذیربط این صنعت، وزارت صنعت،معدن و تجارت، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و احتمالاً بانک مرکزی و شاید وزارت نیروی اقتصاد دعوت خواهیم کرد و تشکیل گروه کارشناسی دقیقی برای چندین هدف را بدهیم: یکی برنامه‌ریزی برای خودکفایی، نیاز کاغذ در کشور حدود ۲۰میلیون تن خواهد بود و اکنون ظرفیتی که در این چندکارخانه کاغذسازی استفاده می‌شود، حدود ۱۰۰ هزار تن تولید کاغذ است و نیازمندیم که خود را به حد خودکفایی برسانیم و از واردات یک‌ونیم میلیون تن کاغذ در طول سال از چین و سایر کشورها باشیم و این نکته‌ای است که ما تعقیب می‌کنیم، تحقق بخشیدن به خودکفایی در جهت اقتصاد مقاومتی و روی این مسئله کار خواهیم کرد. بازدیدی که امروز از کارخانه کاغذپارس داشتیم بسیار امیدوارکننده بود، تا زمانی که این کارخانه دولتی بود مشکلاتی را همواره داشت و اکنون که در دست بخش خصوصی است در راستای اقتصاد مقاومتی، قطع وابستگی اقتصاد دولتی پیش رفته است و باتوجه به مشارکت مردم، رشد تولید ملی و شرکت دادن مردم، بسترسازی و به‌روز شدن این مسئله است و خوشبختانه آقای مهندس مقدم زحمت فراوانی کشیده‌اند و جای تشکر و تقدیر از ایشان می‌باشد و ما امیدواریم این سفرها برای کل کشور مفید باشد.
-شما در بیانات خود از بیش از ۲۰ مانع رشد تولید صحبت نمودید، لطفاً توضیحات بیشتری در این مورد بفرمایید:

موانع رشد تولید بسیار می‌باشند. از جمله:

• دیرکرد بانک ها و مسائلی مربوط به این دیرکردها که می‌گیرند
• بیمه و مالیات
• در حوزه مدارا کردن با مردم مسئله داریم که باید به آن توجه شود.
• کاغذ بازی های اداری
• مسئله هزینه مواد اولیه؛ کارخانه‌های پتروشیمی بجای اینکه مواد اولیه را با قیمت ارزانتر به کارخانه‌های تولیدی بفروشند تا رشد تولید صورت گیرد، گرانتر فروخته، در عوض این مواد را به چین و کشورهای دیگر ارزانتر می‌فروشند.
• بخشنامه‌های متضادی که در وزارتخانه‌هاست و ایجاد مانع و سستی می‌نماید و خلاءهای قانونی که در این مسئله وجود دارد. و غیره، همگی موانعی است که دست‌ به دست هم داده و اجازه رشد را نمی‌دهند.
– مسئله دیگر و مهم طراحی صهیونیسم بین‌المللی است؛ برای اینکه جامعه اسلامی به خودکفایی در جهت صنعت و معدن نرسد و دلالهایی که این وسط هستند، نمی‌گذارند واردات قطع شود. واردات بی‌رویه و یکبار مصرف کشورهای دیگر یکی از مشکلات بیکاری است، تجارت صهیونیسم بین‌المللی این اجازه را به ما نمی‌دهد اما ما باید به سمتی برویم که این دست را نیز قطع و به خودکفایی برسیم. ان‌شاءالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *