سه بی عدالتی در حق تولید کنندگان کاغذ داخلی

خانه / اخبار / سه بی عدالتی در حق تولید کنندگان کاغذ داخلی
سه بی عدالتی در حق تولید کنندگان کاغذ داخلی

مشروح مصاحبه مهندس احمد مقدم مدیر عامل گروه صنایع کاغذ پارس با روزنامه جام جم درخصوص شرایط نابه سامان کاغذ چاپ و تحریر به شرح ذیل می باشد.

 

در حال حاضر آیا کارخانه پارس، کاغذ تحریر یا کاغذ روزنامه تولید می‌کند یا خیر؟

شرکت گروه صنایع کاغذ پارس در سال ۱۳۴۹ با هدف تولید کاغذ چاپ و  تحریر پایه‌گذاری و به بهره برداری رسیده است .  اما طی ۴۵ سالی که متعلق به بخش دولتی بوده ، مشکلات اقتصادی و معضلات متعددی داشته است و البته عدم حمایت از سوی قانونگذار سبب شده است از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این صنعت بهره برداری نشود. از مهمترین موانعی که سبب عدم رشد در زمینه تکنولوژی و ظرفیت تولید کاغذ چاپ و تحریر می باشد می توان به قوانین این حوزه اشار کرد. یکی از مهمترین کارکردهای قانون هموار کردن مسیر کسب و کار و تجارت برای سرمایه‌گذار (در دو حوزه ی  دولتی، خصوصی)  است.  قوانین به گونه ای است که شرایط بسیار ناعادلانه برای تولید کننده داخلی در مقایسه با واردات و تولیدات خارجی ایجاد می کند. مصداق عینی این رویداد در صنعت  کاغذ چاپ و تحریر اتفاق افتاده است  .کارخانه کاغذ پارس ماهیتا برای تولید کاغذ چاپ و تحریر طراحی و ماشین‌آلات  مطابق با تکنولوژی آن دوره زمانی خریداری شده،  ولی در دهه های اخیر هیچ گاه قوانین  اجازه تولید این کالا را نداده  است. البته ما پس از سال ۱۳۹۲ که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است تلاش کرده ایم با وجود تمام موانع ظرفیت های تولید را افزایش دهیم و خوشبختانه در این حوزه موفقیت هایی نیز داشته ایم .برای حل مشکل صنعت کاغذ باید این سوال پرسیده شود که چرا امروز ما برخلاف دهه های پیشین در تولید برخی کاغذهای بسته بندی به خودکفایی رسیده ایم ولی  درحوزه کاغذ های چاپ و تحریر وارد کننده محض هستیم.

کدام قوانین؟

با ذکر مثال برای شما مهجور بودن تولید کننده این صنعت را شرح  خواهم داد.

اجازه بدهید چند مثال بزنم تا متوجه شوید که چه میزان تولیدکننده در این زمینه مظلوم واقع شده است.  نهایت درخواست تولیدکنندگان داخلی این است که شرایط مساوی با تولیدکننده خارجی داشته باشد و قانون گذراران  ما به کاغذ خارجی یارانه و سوبسید واردات ندهند. اگر فقط شرایط برابر داشته باشیم، تولیدکننده داخلی به تولید کاغذ چاپ و تحریر علاقمند می‌شود و مشکل این نوع کاغذ حل خواهد شد. اگر یک تولیدکننده خارجی و داخلی را مقایسه کنیم به  بی‌عدالتی هایی بر می‌خوریم که به ذکر چند نمونه اکتفا خواهیم کرد  :

یارانه:  کاغذ چاپ و تحریر  خارجی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود ، در حالی که تولیدکننده  داخلی اگر بخواهد از شرکت‌های پتروشیمی داخلی، کاستیک سودا یا دیگر مواد اولیه را خریداری کند  با نرخ نیمایی یا  ارز آزاد  باید خریداری کند .که در واقع مهمترین بخش از قیمت تمام شده کاغذ را شامل می‌شود.این در شرایطی است که با احتساب بهترین حالت، ارز نیمایی به تولیدکننده اختصاص داده شود( ارز نیمایی امروز بین۱۱ تا ۱۴ هزار تومان است). یعنی تا همین‌جا تولیدکننده داخلی ۵۰ درصد از تولیدکننده خارجی عقب تر است. چون به کاغذ خارجی ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد ولی تمام نهاده های تولید کاغذ داخلی با نرخ تسعیر ارزی حداقل ۲ تا ۳ برابر باید تامین شود .

تعرفه گمرکی: یکی از ابزارهای  حمایت از تولید کننده  داخلی وضع تعرفه مناسب گمرکی برای کالای مشابه خارجی  میباشد . در حال حاضرکاغذ چاپ و تحریر وارداتی چند درصد حق گمرکی دارد؟ هیچ حمایتی از تولیدکننده داخلی صورت نگرفته، مگر همه زیرساخت‌های تولید کاغذ در ایران با کشورهایی مثل چین و سایر کشورها شبیه به هم است که برای بیشتر کالاهای تولید داخل تعرفه در نظر گرفته شده اما برای کاغذ تحریر هیچ تعرفه‌ای در نظر گرفته نشده است. بنابراین انگیزه‌ای برای تولید این کاغذ باقی نمی‌ماند.

مالیات ارزش افزوده: تولید کننده برای تمام نهاده های تولید خود ناگزیر به پرداخت ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده است. لیکن از انجایی که زنجیره کالای فرهنگی کتاب معاف از ارزش افزوده است فلذا کاغذ نیز هنگام فروش از این قاعده مستثنی نمی باشد و این بدان معناست که  تولید کننده داخلی  ناگزیر به پراخت ۹ در صد مالیات بر ارزش افزوده ایست که هنگام فروش غیر قابل استرداد است .حال این شرایط را برای کاغذ خارجی  بررسی می نماییم : کاغذ خارجی  هنگام واردات  از پرداخت این مالیالت معاف است بنابراین قیمت کاغذ وارداتی عملا ۹ درصد یارانه پنهان در این مقطع نیز دارد .

حتما برای حل این معضلات پیگیری‌هایی داشته‌اید. هیچ وقت به نتیجه نرسیده‌اید؟

خیلی قبل‌تر از آنکه بحران کاغذ رخ داده باشد یا مشکل خاصی ایجاد شده باشد، با  مسئولان و متولیان امر در مجلس و دولت جلساتی ترتیب دادیم و بارها گفت‌وگو کردیم مبنی بر اینکه در عصر رشد و رونق باید اقداماتی برای حمایت از تولید و تولید کننده ی داخلی انجام داد. چرا که کشور ما همیشه در آماج تحریم‌ها بوده و پیش بینی این شرایط دور از ذهن نبود. از متولیان امر خواستیم که روزهای تحریم و نبود مواد اولیه در سال های گذشته را  در نظر داشته باشند و دست به دست ما بدهند و شرایطی فراهم کنند که تولید کاغذ در کشور جان بگیرد تا اگر روزی دوباره درگیر تحریم‌های ناجوانمردانه و ظالمانه شدیم، دچاربحران کاغذ و تبعات بعدی آن نشویم. متاسفانه در آن روزها کسی توجهی به خواسته‌های ما نکرد و این فرصت در اختیار ما تولیدکنندگان قرار نگرفت که کار کارشناسی انجام بدهیم، برنامه‌ریزی کنیم، عارضه‌یابی کنیم، سفارش بدهیم، تامین بودجه انجام بشود، تجهیزات راساخته یا  وارد و نصب کنیم و دست به تولید بزنیم. این فرصت و این امکان در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفت تا به شرایط امروز رسیدیم. مطمئن هستم اگر فردا مشکلات تحریم برطرف شود باز هم مثل تمام این سال‌ها، تولیدکنندگان داخلی  به فراموشی سپرده خواهند شد و سرمایه‌گذاری در زمینه تولید در فهرست اولویت‌ها نخواهد بود. تا وقتی تصمیم جدی و قاطع و درازمدت برای حل مشکل کاغذ گرفته نشود، این مشکل سر جای خودش خواهد بود.

ولی همچنان من جوابم را نگرفتم. همین حالا کارخانه کاغذ پارس، کاغذ تحریر تولید می‌کند یا خیر؟

همانطور که در بالا اشاره شد قوانین و سیاست گذاری های کلان به ما اجازه تولید این محصول را نداده است ولی در مورد سایر محصولات کاغذی  که کاملا وارداتی بوده اند، موفقیت های زیاد داشته ایم.

این کارخانه هم اکنون در حال  تولید محصولات دیگری در حوزه بسته بندی صنابع غذایی، لیوان و انواع کاغذ های بسته بندی چند لایه مورد استفاده در صنایع لبنی و آبمیوه ،کاغذ کرافت صد در صد بهداشتی  و فلوتینگ، تست لاینر ،  و … است. لیکن تاکید میکنم  در صورتی که برای تولید کننده ی داخلی شرایطی ایجاد شود که بتواند عارضه یابی کنیم ، دعوت از متخصصان داخلی و خارجی داشته باشیم ، امکان سنجی انجام شود  و در نهایت  مورد حمایت قانون قرار گیریم و تامین بودجه مورد نیاز بشود انشاالله تولید کاغذ تحریر نیز خواهیم داشت.

پس در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد ؟

بله. فعلا تولید کاغد چاپ و تحریر نداریم. البته این را بگویم که کاغذ چاپ و تحریر فقط یکی دو نوع نیست .اما کاغذ ۷۰ گرمی که مد نظر شماست نه!

اگر موانع یاد یاشده برطرف شود و از حمایت مد نظر برخوردار شوید ، کارخانه کاغذ پارس چه میزان کاغد ۷۰ گرمی مناسب برای چاپ و تحریر می‌تواند تولید کند؟

ظرفیت اسمی این کارخانه در صورت  تامین موارد فوق ، ۱۰۰ هزار تن خواهد بود یا به طور دقیق‌تر ۱۰۵ هزار تن ظرفیت اسمی خواهد داشت.

 

منبع :روزنامه جام جم

تاریخ ۲۴ اردی بهشت ۱۳۹۸ صفحه ۱۰

لینک دانلود :http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5383