تاریخچه گروه صنعتی گلریز قم

خانه / درباره ما / تاریخچه گروه صنعتی گلریز قم

گروه صنعتی گلریز قم با بیش از دو دهه حضور مستمر در حوزه تولید، در حال حاضر در بخش‌های گوناگون صنعتی از جمله نساجی، پتروشیمی، بسته‌بندی و کاغذسازی در حال فعالیت می‌باشد. سنگ بنای این مجموعه در سال ۱۳۷۳ توسط جناب آقای حاج محمد علی مقدم و فرزندان ایشان و با تأسیس اولین واحد به نام منسوجات نبافته گلریز قم نهاده شد. این شرکت با هدف تولید انواع لایه‌های دوختی و سوزنی شروع به فعالیت نمود، بطوریکه با گذشت زمانی کوتاه این شرکت به تنهایی ۲۲ درصد از نیاز کشور در لایه‌های پلی استر را تأمین می‌نمود. لزوم خودکفایی تأمین مواد اولیه در داخل گروه، به عنوان یک سیاست کلان و ارزشمند، مدیران این گروه را بر آن داشت تا در سال ۱۳۸۲ دومین واحد تولیدی خود را به نام الیاف گلریز قم راه اندازی نمایند. این واحد به عنوان یکی از اولین واحدهای تولید الیاف پلی استر سالید در ایران لقب گرفت و علاوه بر تأمین نیاز خود، اقدام به عرضه این محصول در بازار داخل نمود. به علاوه در یک طرح توسعه، این شرکت ورود به صنعت پتروشیمی و تولید گرانول پلی اتیلن ترفتالات – گریدهای خاص نساجی را در دستور کار قرار داده و به عنوان اولین واحد در بخش خصوصی کشور اقدام به تولید نمود. با ورود به صنعت نوپای تولید الیاف پلی استر در کشور و ارزیابی حوزه‌های مصرف، نوع دیگری از این محصول به نام الیاف پلی استر هالو شناسایی گردید که در صنایع پر کردنی و خواب کاربرد دارد. به علت متفاوت بودن تکنولوژی تولید، این محصول در آن زمان کاملاً وارداتی بوده و در داخل کشور تولید نمی‌گردید. از این رو سومین واحد این گروه به نام شرکت پلی استر گلریز قم برای نخستین بار در کشور با ورود تکنولوژی و ماشین آلات مرتبط، این محصول را تولید و با کیفیتی مطلوب در بازار داخل و خارج از کشور عرضه نمود. در اقدام دیگر، واحد تحقیق و توسعه این گروه با دنبال نمودن فناوری‌های نوین در این صنعت، اقدام به تأسیس چهارمین واحد این گروه به نام شرکت کیمیا پلی استر قم نمود. این شرکت برای نخستین بار در خاورمیانه پا به عرصه تولید الیاف مصنوعی دو جزیی نهاد و با انجام این مهم بخش زیادی از نیاز وارداتی این محصول در کشور مرتفع گردید. از آنجاییکه برخی از محصولات این مجموعه از قبیل الیاف پلی استر، ورق‌های صنعتی، تاپس پلی استر و غیره به صورت رنگی می‌باشد، لذا به منظور تولید آنها، از رنگدانه‌های مصنوعی استفاده می‌گردد. از این رو شرکت کوشا رنگدانه قم به عنوان پنجمین واحد این گروه با هدف تولید این مواد راه اندازی گردید. در سال ۱۳۸۹ شرکت پلیمر گلریز قم به عنوان اولین و تنها تولیدکننده گرانول پلی اتیلن ترفتالات – گرید بطری در بخش خصوصی تأسیس گردید و به لطف خداوند اکنون محصولات این شرکت با نام تجاری گل پت، جایگاه خود را در میان بازارهای داخلی و خارجی پیدا نموده است. گستردگی استفاده از الیاف پلی استر در سطوح پایین دستی صنعت نساجی و ورود آن به بخش تولید نخ‌های پنبه پلی استری، مراتب تأسیس و راه اندازی هفتمین واحد این گروه را به نام شرکت کیان الیاف قم فراهم آورد. این شرکت با بهره‌مندی از ماشین آلات روز اروپا موفق به تولید و عرضه الیاف پلی استر با خصوصیات مربوط به ریسندگی به ویژه ظرافت ۱٫۲ دنیر (کتان تایپ) گردید.

گروه صنایع کاغذ پارس و شرکت گلریز صنعت شوشتر به عنوان هشتمین و نهمین واحدهای این گروه صنعتی در سال ۱۳۹۲ و پس از طی مراحل قانونی از بخش دولتی خریداری گردیدند. این دو شرکت که در شمال خوزستان واقع شده‌اند به دلیل وجود منابع باگاس که محصول جانبی تولید نیشکر می‌باشد توان تأمین بخش عمده‌ای از نیاز کشور به انواع کاغذ از جمله گریدهای چاپ، تحریر و فلوتینگ را دارند.

شرکت کسری پلاست پیشرو قم دهمین واحد این گروه صنعتی است که از محصولات آن می‌توان به ورق‌های پلی اتیلن ترفتالات و سایر ورق‌های صنعتی اشاره نمود که این ورق‌ها در صنعت بسته‌بندی کاربرد دارند. به ویژه، این شرکت تنها دارنده گواهی FDA بوده و محصولاتش در بسته‌بندی صنایع غذایی کاربرد فراوانی دارد. در سال ۱۳۹۳ این گروه اقدام به راه اندازی یازدهمین واحد تولیدی خود با نام شرکت کارا صنعت زبده قم نمود که این واحد به عنوان اولین واحد خصوصی تولیدکننده انواع تاپس پلی استر در کشور لقب گرفت. با سال‌ها حضور در صنعت نساجی این گروه اقدام به راه‌اندازی بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین واحد تولید انواع نخ‌های پلی استر و پلی امید کشیده شده (FDY) و (DTY) به صورت تابیده و زنده را با نام شرکت عطرین نخ قم نمود. این واحد در اواخر سال ۱۳۹۳ به عنوان یازدهمین واحد تولیدی این شرکت به بهره‌برداری رسید.

و بدین گونه گروه صنعتی گلریز قم با شعار زنده باد کار، زنده باد کارگر و زنده باد کارفرما مفتخر است ضمن اشتغالزایی برای بیش از ۲۰۰۰ نفر از جوانان عزیز این مرز و بوم پیوسته گامی در جهت خودکفایی صنعتی کشور عزیزمان؛ ایران اسلامی بردارد.

وبسایت گروه صنعتی گلریز قم: www.golrizgroup.com

 

افتخارات و دستاوردها

۱- انتخاب به عنوان واحد صنعت سبز استان در سال ۱۳۸۲

۲- انتخاب به عنوان کارآفرین نمونه استانی در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۵، ۱۳۸۹

۳- انتخاب به عنوان صنعتگر برتر جوان کشور در سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۳

۴- انتخاب به عنوان کارآفرین نمونه کشور در سال ۱۳۸۹

۵- انتخاب به عنوان واحد صنعتی استان در سال ۱۳۸۶ و ۱۳۹۴

۶- انتخاب به عنوان واحد صنعتی نمونه کشور در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴

۷- انتخاب به عنوان پیشکسوت صنعتی استان در سال ۱۳۹۰

۸- انتخاب به عنوان پیشکسوت برتر صنعتی کشور در سال ۱۳۹۳

۹- انتخاب به عنوان صادرکننده نمونه استان در سال‌های ۸۸، ۹۰، ۹۱، ۹۲، ۹۳ و ۹۴

۱۰- انتخاب شرکت پارس به عنوان صادرکننده نمونه استان خوزستان در سال ۱۳۹۵